ZMIANY DLA PROSUMENTÓW PO 2021r.

 
Zmiany w przepisach dotyczących sposobu rozliczania energi pochodzącej z odnawialnych źródeł, spędza sen z powiek wielu osobom.
Jak będzie wyglądała sytuacja na rynku OZE po 2021r? Czy instalowanie i uzytkowanie paneli fotowoltaicznych będzie nadal opłacalne i czy tylko względy ekonomiczne odegrają zasadniczą rolę?

W czerwcu resort klimatu i środowiska przekazał do konsultacji projekt zmiany ustawy o OZE, zakładający, iż od 2022 r. nowi prosumenci nie będą już mieli prawa korzystać z tzw. opustów. Dziś mogą odebrać z sieci 80 proc. oddanej do niej energii elektrycznej bez żadnych dodatkowych opłat przy półrocznym okresie rozliczenia. W praktyce sieć służy prosumentowi za magazyn. Projekt ministerstwa zakłada, że od 2022 r. nowi prosumenci będą sprzedawać nadwyżkę energii co najmniej po cenie rynkowej. Dodatkową energię na własne potrzeby będą musieli kupić, ponosząc pełne opłaty.
Różnica pomiędzy ceną energii sprzedawanej a kupowanej bedzie znaczna na niekorzyść prosumenta.
Jednak w całej idei OZE nie tylko względy ekonomiczne maja znaczenie. Wiele z osób, które zdecydowały się na instalację PV w swoim gospodarstwie domowym, kierowało się względami ekologicznymi.

Wieloletni proces degradacji środowiska zaczynamy dostrzegac w codziennym życiu już teraz. Swiadomość konieczności zmian w postepowaniu całej populacji ludzkiej jest juz faktem, którego nie mozna zagłuszyć bajkami o koniecznosci rozwoju gospodarki i chęcią wygodnego życia.
Nasze codzienne decyzje maja wpływ na to jakie podwórko zostawimy swoim dzieciom i bliskim.
Zmiany, które niesie zmiana ustawy z ekonomicznego punktu wydają się być niekorzystne dla prosumenta. Patrzymy jednak tylko z perspektywy sprzedawcy energii za mniejsze pieniądze niż ją kupujemy. Jest jednak druga strona-jaśniejsza- tego problemu. Jako prosumenci nie jesteśmy w stanie konkurować z ogromnymi przedsiębiorstwami produkującymi energię elektryczną i nie powinno być to naszym celem. Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie zasobów energii z paneli w sposób racjonalny przez samego producenta. Skoro mam sprzedawać energię za grosze to wolę ją wykorzystać sam. Przecież decydując się na panele PV powinniśmy mieć świadomość tego, że jest to bardzo kłopotliwe źródło energii, ponieważ nie jest w stanie zapewnić nam jej tyle ile chcemy w danym czasie. Zawsze będzie jej albo za dużo albo za mało.
Ekonomia nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem naszych decyzji. Trzeba patrzeć szerzej na otaczającą nas rzeczywistość. Świata idealnego bez degradacji naszego podwórka zapewne nie osiągniemy, ale ktoś ten kierunek musi wyznaczyć i ktoś musi zrobić ten pierwszy krok, więdząc że efektu końcowego nie zazna on sam tylko następne pokolenia.
W ekologię zawsze warto inwestować. Wybierajac produkty najwyższej jakości, które posłużą nam lata, stawiamy nie na ekonomię i zysk dzisiaj. Stawiamy na przyszłość bez smogu i zanieczyszczeń. Robimy pierwszy krok w stronę ideału. Reszta zadzieje się sama, trzeba tylko cierpliwie poczekać.MYŚL EKOLOGICZNIE, DZIAŁAJ EKONOMICZNIE, BĄDŹ NIEZALEŻNY ENERGETYCZNIE !

Z podziękowaniami za pomoc w tworzeniu artykułu dla firm:
                                                                  
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Kliknij w pasek i wejdź na skipe.blog /pisz,komentuj,bądź na bieżąco.